Madzianowa filozofia wg… Bruce’a Lee

Witam.

Cytay… złote myśli…. sentencje… aforyzmy… Zwał jak zwał. W zamyśle mają nas motywować, kierować, wspierać, inspirować (niepotrzebne skreślić). Mogą równie dobrze lądować  na naszej tablicy FB i przykuć czyjąś uwagę na całe 3 sek. (przeczytanie-kliknięcie ‘lubię to’). Chciałbym w tym tekście skupić się na tym pierwszym zastosowaniu cudzych przemyśleń ubranych w słowa. W kontekście madzianowym.

Każdy kto traktuje grę w Madziana -w miarę- poważnie, chce stopniowo podnosić swoje umiejętności. Motywy za tym stojące mogą być różne – chęć pokonania kumpli, wygrana w turnieju, zdobycie kolejnego Dana na Tenhou lub dorównanie Hisato Sasaki. Cokolwiek to jest, środkiem do osiągnięcia tego celu jest jedno – NAUKA. Uczymy się wyciągając wnioski z naszych błędów, słuchając uwag innych graczy i zdobywając coraz to nowe doświadczenia kamieniarskie. Jest to proces długi, ale bardzo przyjemny i absorbujący. Bywa jednak tak, że najzwyczajniej w świecie zwolnimy lub utkniemy na jakimś etapie. W wyniku tego, nasza motywacja łapie kapcia i stopniowo tracimy zapał do naszego hobby. W takim wypadku często zaleca się przerwę i złapanie oddechu, by potem wrócić do gry ze zdwojoną mocą. Sposób sprawdzony przez wielu, a zatem skuteczny. Można też, w celu odzyskania weny, posiłkować się różnymi innymi rozwiązaniami. Mi np. kopa potrafią dać wspomniane na początku cytaty. Z nimi jest jeden problem – ich liczba. Istny zalew, powódź motywacyjnych obrazków i filmików w odmętach sieci powoduje, że lubimy sypać nimi na lewo, na prawo kiedy tylko mamy taki kaprys. Gorzej z selekcją i ze  stosowaniem się do tych, które naprawdę do nas przemawiają. Osobiście jestem  bardzo wybredny w tej kwestii.

W temacie Madziana upodobałem sobie akurat rozmaite wypowiedzi Bruce’a Lee.

Wiem, wiem. Bruce Lee? Trochę nie ta branża, mimo że Azjata. Swoją drogą – ciekawe czy Bruce madzianował?

Jego przemyślenia są  bardzo uniwersalne i spokojnie można je odnieść do sztuki jaką jest Mahjong. Przedstawię teraz kilka wybranych przykładów odpowiednio zmodyfikowanych złotych myśli Mistrza. Wywołały one u mnie uśmiech na twarzy, gdy po raz pierwszy zrozumiałem jak mogę je interpretować przez pryzmat Madziana.

  1. „Nie bój się porażki. Nie porażka, ale niskie ambicje są grzechem. Zaszczytnie jest polec podejmując wielkie wyzwanie.” – tutaj można dywagować. Ktoś powie: „Nie przyjechałem na ten turniej by wygrać. Gram dla przyjemności”, czy też: „Gram na Tenhou bo lubię”. Zgadza się. Nie oszukujmy się jednak – gdzieś tam głęboko jest ta nadzieja, czy chociaż myśl o wygranej/zdobyciu kolejnego stopnia w rankingu. Nie należy tego negować. Tu zahaczamy też o kwestię oczekiwań, których osobiście staram się unikać. Ambicje i oczekiwania to jednak 2 różne kwestie i oznaczam je odpowiednio +/-. Celujmy wysoko, nie oczekujmy niczego.
  2. „Postępuj zgodnie z zasadami, ale nie daj się im ograniczać” – ucząc się Madziana poznajemy różne taktyki i reguły dotyczące efektywnej gry. Opanowanie madzianowego ABC jest niezbędne, jednak sztywne trzymanie się regułek i statystyk ZAWSZE I WSZĘDZIE nie jest wg mnie dobre. Znając reguły powinniśmy z czasem nabywać wyczucia kiedy i jak je łamać.
  3. „Nie ma granic, są tylko pułapy, ale nie możemy na żadnym utknąć. Musimy je pokonywać.” – proste. Utknąłem na 2 Danie na baaaardzo długo. Czy to szczyt moich możliwości?? Oczywiście, że nie. Prędzej czy później przebiję się dalej. I dalej. I dalej.
  4. „Wiedza nie wystarczy, musimy z niej korzystać. Chęci to za mało, musimy działać.” – zdobywanie wiedzy teoretycznej lub czytanie uwag innych graczy to dopiero pierwszy krok do zmian w naszej grze. Trzeba to wszystko potem przetrawić i  zacząć świadomie stosować.
  5. „Koncentracja to źródło wysokich umiejętności.” – mistrzowie w każdej dziedzinie, oprócz opanowania swojej sztuki, doskonale potrafią wyłączyć się na czas pojedynku i w pełni oddać grze. To pozwala im zawsze grac optymalnie. Koncentracja przydaje się zawsze i wszędzie, choćby po to, by nie powielać błędów.
  6. „Porywczość zamieni cię w głupca.” – bez komentarza. Pisałem już kiedyś o swojskim wkurwie w czasie gry. Ta sama zasada tyczy się innych emocji, które prowadzą do nierozważnej, czy po prostu idiotycznej gry.
  7. „Wielkim błędem jest przewidywanie wyników potyczki. Nie zastanawiaj się czy wygrasz, czy przegrasz. Pozwól grze płynąć, a twoje umiejętności dadzą o sobie znać w odpowiednim momencie.” – wszelkie rozkminy na temat tego, jak nam w danym meczu idzie, co było źle, co dobrze itd. niepotrzebnie odwracają uwagę od ciągle toczącej się gry. Rozwój wydarzeń należy przyjmować z chłodnym umysłem i wykonywać odpowiednie posunięcia.
  8. „Nauka to nie proces kumulatywny. Jest to proces poznawania, który nie ma początku i końca.” – Ucząc się, przyswajamy to co użyteczne, a pozbywamy się tego co jest zbędne. O ile początek nauki Madziana można z pewnością wskazać, końca praktycznie nie ma. Nawet eksperci nieustannie analizują sytuacje/strategie i szlifują swoje umiejętności. Przede wszystkim – cały czas grają by być w formie.
  9. „By się zmienić, musimy być choćby w najmniejszym stopniu świadomi tego, jacy jesteśmy.” – należy trzeźwym okiem oceniać swoje umiejętności. Każdy ma jakieś schematy popełnianych błędów, czy słabsze strony. Czasem ciężko je wyłapać samemu, ale od czego są inni (lepsi) gracze? Wieczne narzekanie na szczęście innych, zasady gry i tym podobne to ślepa uliczka.

Celowo pominąłem cytat o wodzie, który jest chyba najczęściej przytaczany. Jest tego znacznie więcej i szczerze zachęcam do czytania. Są to rzeczy, do których warto od czasu do czasu sobie wracać. Sam wciąż mam sporo do poprawienia w praktycznie każdej poruszanej kwestii.

Jak Wy odnajdujecie motywację do dalszej gry? Może macie jakichś innych Mistrzów słowa, po których sięgacie?

Czekam na komentarze!

Post powstawał przy tych, zagrzewających do walki dźwiękach:

Yakumanów życzę.

Krabman


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s