Madzianowe rozkminy III

Szczała!

Kolejne sytuacje stołowe.

***Jako gracz początkujący zastrzegam sobie prawo do pieprzenia farmazonów***

1.

kraść nie kraść

Dobra ręka na koniec meczu. Mogę ukraść 6s i wejść w tenpai.  Tanyao Dora 2 da mi 3900 lub 1000/2000 i drugie miejsce. Robi się późno, a Toimen leci z atakiem. Mój dylemat polegał na tym, że z ukrytą ręką mógłbym TEORETYCZNIE zaatakować pierwsze miejsce. Bezpośredni Haneman od Shimocha dałby mi prowadzenie. Potrzebowałbym tylko Ippatsu lub Ura Dory 😀 Nie oszukujmy się – Shimocha, przy moim Riichi broniłby się rękami i nogami (chociaż to Ippan…). Nawet Baiman Tsumo nie daje prowadzenia. Innym szkopułem jest bardzo prawdopodobne Honitsu w Manzu u Toimena. Moje taatsu 78m mogłoby więc zwyczajnie zostać zablokowane. Powinienem był zdecydowanie kraść i czekać na 2 miejsce.

2.

rozmontować Pinzu

Atak. Świetna kompozycja ręki. Jest między dwoma miksami różnica. Manzu czekają na 14369m lub 2578m do pary. Pinzu czekają na 147 lub 236 do pary. 234p powinno zostać, gdyż zawiera Dorę. Odrzuciłem 5 lub 6 Pinzu (dokładnie nie pamiętam). Było to też podyktowane tym, że Shimocha mógł nie potrzebować Manzu. Liczyłem na ustrzelenie go potem, co akurat się udało.

3.

szejp

Kolejny dylemat (początkującego) – brać 2s czy nie? Przy Honitsu łatwo czasem wykonać zbędny meldunek. Meldunek 2s zostawia nas z: 45 56s 899s, Nan. W chwili obecnej mamy iishanten z 345 456 899s Nan lub też bardziej elastyczne 344556 899s Nan – czekamy praktycznie na dowolne Souzu (najmniejsze korzyści będą z 1s).  Meldunek niewiele zmienia. Zdecydowałem się więc odpuścić.

Wymarzonym scenariuszem byłby Pon 9s i Nan tanki 😀

4.

Riichi nie Riichi

Tenpai z kanchanem 68s. dawniej nie miałem zwyczaju zgłaszać Riichi z takimi rękami. Mamy tu przedostatnia rundę i niewielką stratę do Toimena. Mało Souzu w rzekach przeciwników. Dama tsumo daje nam 2600/1300. Ron – 2600. Riichi tsumo da min. Mangana. Zakończy więc rozgrywkę (Shimocha bankrut) i da zwycięstwo. Ron z Riichi da min. 5200. Uwaga! Taki Ron na Shimocha zakończy mecz i NIE DA nam wygranej. Zdarzyło mi się już kilka takich zbędnych Ronów, bo lubię aktywować Auto Win…

Wg mnie lepiej było tu zgłosić Riichi. Tak też zrobiłem. Skończyło się na Ryuukyoku. Moja analiza w locie nie wyglądała tak jak tutaj – brakuje mi jeszcze w tej kwestii SPORO.

5.

nie Riichi

Tenpai w 7 kolejce. Czekamy na 47p. Jedna strona czekania jest przycięta. Poza tym, mamy świetny miks w Pinzu 4567 – czekamy na 3658p! Lepiej więc zachować 2s jako parę (odrzucamy 3m) i czekać na lepsze tenpai do Pinfu Dora 1.

Jakimś cudem zapomniało mi się, że Pinfu tsumo NIE DA 2x większej wygranej. Przecież za Pinfu nie ma fu 😀 Myślałem o ulepszeniu właśnie pod kątem takiej wygranej. Rozkmina nie ma więc sensu – tenpai do Pinfu będzie w najlepszym wypadku nieznacznie lepsze od obecnego, a może w ogóle nie nadejść. Bardziej korzystne jest od-razu-Riichi.

Dziękuję chłopakom z Osamuko za “oświecenie”!

Teraz kilka sytuacji do oceny:

CBZ??

1.

CBO 2

2.

CBO

3.

Zdjątko003

4.

Zdjęcie-0001

Dora: 4p runda/punkty –

Komentarze mile widziane 🙂

Yakumanów życzę!

Krabman

 


2 thoughts on “Madzianowe rozkminy III

 1. 1. Główną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to pon dora toimena i fakt, że wjebanie się mu zrzuca nas na ostatnie miejsce. Decyzja o zameldowaniu chii poprawna, mamy tenpai, ale w momencie wyciągnięcia niebezpiecznego kamienia zacząłbym się bronić. To Tenhou, więc nigdy nie ryzykujemy spadnięcia na ostatnie miejsce żeby zdobyć drugie. Pierwsze to w ogóle sfera marzeń tutaj, gdyż w przypadku naszego riichi (które byłoby głupie, patrząc na wspomnianą pon dorę) shimocha prawie na pewno przejdzie w betaori, a, jak zauważyłeś, nawet tsumo baiman nie daje prowadzenia.
  2. Ja bym wyrzucił 87m, a później w miarę możliwości wszedł w tenpai z czekaniem obejmującym dorę – jest wcześnie w meczu i w rundzie, a 5800 vs 11600 to znacząca różnica.
  3. Dobra decyzja; chii nic nam nie daje.
  4. Ogólnie zgadzam się z analizą.
  5. Hm, ja bym chyba tu jednak zgłosił riichi za 2600+ niż czekał nie wiadomo ile na tenpai do 3900+.

  cbz1. oorasu tonpuusena, pierwsze miejsce daleko z przodu, myślę, że powinniśmy iść najkrótszą drogą do jakiejkolwiek wygranej, co zapewni drugie miejsce; wyrzucamy 86m i celujemy w damaten pinfu nomi
  cbz2. wydaje mi sie, ze wyrzucenie 2p zostawia najwiecej mozliwosci. jesli chodzi o te reke; celujemy w 4fan+, docelowo zwykła 5s wyleci, a naszą parą będzie 5p. also, jeśli za chwilę przyszedłby kamień dający 1shanten do chiitoitsu, wzialbym go powaznie pod uwagę
  cbz3. nie ma bata, żeby wyrzucić tego chuna i nie ma co liczyć, że ktokolwiek go wyrzuci o tej porze. liczymy więc na tsumo, a żeby zwiększyć szansę na nie, zgłaszamy riichi
  cbz4. nie wiem, jaka jest runda i sytuacja punktowa, ale ogólnie wyrzucamy 6s. jeśli przyjdzie chiitoitsu tenpai, zostajemy przy nim. jeśli dojdzie coś dookoła 4p, rozbrajamy parę 2m, zamieniając chiitoitsu dora3 iishanten na mentanpin dora3 iishanten. jeśli przyjdzie tenpai z shanponem wymagającym wyrzucenia dory, robimy tak i zgłaszamy riichi w zależności od tego, czy mamy pewne iipeikou (wtedy dama), czy nie.

  Like

  1. Dzięki za komentarz, Mati! Celne i pomocne uwagi.

   5 zdj. – kamieni dających Pinfu jest znacznie więcej niż dająych wygraną (13vs5). Tym się głównie tu kierowałem.Niepokoi brak Pinzu w rzekach.

   Faktycznie, gwarantowana wartość punktowa się drastycznie nie zmieni. Tenpai będzie w najlepszym wypadku tylko nieznacznie korzystniejsze (parę sztuk kamieni więcej). Zysk przy tsumo byłby jednak podwojony.

   Z drugiej strony, chcemy jak najszybciej zdobyć Oya rundę i łoić renchany. Mamy jeszcze duuuużo czasu na nadrobienie punktów.

   Tak jak napisałeś, czekanie na ten jeden fan może się nam odbić czkawką.

   EDIT: chłopaki z Osamuko mnie oświecili, że przeca za Pinfu nie ma pkt. przy tsumo. Jak ja to przeoczyłem 😀 W świetle tego, rozkmina nie ma zbytniego sensu.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s