Madzianowe rozkminy IV

Serwus!

Kolejna garść sytuacji do obgadania.

***Jako gracz początkujący zastrzegam sobie prawo do pieprzenia farmazonów***

1.

aswwq

Iishanten. Kamicha i Shimocha atakują. Dobrze byłoby tę rękę wygrać i wejść w oorasu jako lider. Moim błędem było tu fiksowanie się na Ippeiko 789s. 9s prawie martwe 😀 Kamicha raczej nie atakuje z Honitsu, biorąc pod uwagę wcześnie odrzucone 2 i 5s. Może mieć oczywiście Aka Dory. Shimocha ma Yakuhai z Dorami, więc Mangan murowany. Na razie jednak nie wygląda zbyt niebezpiecznie. Powinienem wyrzucić 8s. Pozostawiało to szansę na Ippeiko i było względnie bezpieczne przeciwko agresywnemu Kamicha.

2.

Atozuke

Chi uzupełnia nam tu kłopotliwego kanchana. Skazuje nas też na łaskę Yakuhai. Jest już późno, Haku i Nan ani widu, ani słychu. Oznacza to 2 możliwe rzeczy: ktoś kisi i blokuje albo są w (martwym) murze. Sama ręka jest zgrabna: 2 shanten, 2 ryanmeny. Jej wartość jest jednak mizerna.

Po meldunku musiałbym rozbić którąś z par lub ryanmen. Postawiłbym tu na Haku. Jest mniejsza szansa, że ktoś kisi Honor nie dający Yaku, choć pasuje do Pinfu… Gdyby jednak Nan nie przyszedł, zostałbym z ręką w nocniku. Chcąc zostawić obie pary, odrzuciłbym Pinzu. 7p jest w okolicach Dory, co później czyniłoby je ździebko bardziej niebezpiecznym.

Zdecydowałem się nie meldować. Ręce przeciwników postępowały i wolałem się nie wychylać z atakiem tak marnym i niepewnym układem. Wyszło mi to na dobre 🙂

3.

sdfff

Mamy Oya Riichi. 1 shanten i 4 Dory. 2 genbutsu – 7s i 1p. Standardowo lepiej by było odrzucić 7s gdyż 1p mogłoby być przydatne do obrony w razie ataku innego przeciwnika. Warto jednak spróbować 1p i poczekać na rozwój ręki. Może uda się zmontować tenpai w okół aka 5m. Jeśli nie, trzeba będzie zwijać żagle. Oya ma przewagę punktową, ale reszta graczy (w tym my) jest na styk. Duża strata punktowa przed wejściem w rundę Południową nie jest mile widziana.

4.

sdjkjio

Kamicha leci z Riichi. Niewiele mu potrzeba, by nas przegonić (np. Tsumo 1300/2600; Ron na nas za 3900). Trzeba atakować i go zatrzymać.

Mamy 1-shanten. Możemy też przy dobrym wietrze pokonać Toimena – wystarczy bezpośredni Ron za 3900.  Zakładam jednak, że Toimen będzie się bronił na całego, więc liczę na tsumo. Jest jeden szkopuł – Tsumo za 1000/2000 nie wystarczy! Yakuhai Dora 2 + patyk Riichi to za mało w tym wypadku. Dlatego też, by atakować pierwsze miejsce, potrzebne nam są OBA Yakuhai (ewentualnie liczenie na Aka 5m). Oba są żywe, więc szansa jest spora.

5m to genbutsu. 5p też, ale to Aka Dora, więc zostaje.

Wczesne Riichi u Kamicha może oznaczać podstępne czekanie. Może akurat na smoka??

Smoki pomagają nam w ogólnej szybkości ręki. Jeden Pon i po sprawie.

Postawiłem tu na 5m, ale nie wiem, czy był to optymalny wybór.

Czas na CBZ (Co Byś Zrobiłła):

CBO

Yakumanów życzę!

Krabman


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s