Madzianowe rozkminy X

Zdravo!

Ostatnio się obijałem, ale wrzucam kolejną garstkę sytuacyjek stołowych.

***Jako gracz początkujący, zastrzegam sobie prawo do pieprzenia farmazonów***

1.
gdrthyw

Tenpai do Tanyao, Ippeiko. Czekamy na 4p – sporo sąsiadów powyrzucanych więc ktoś może trzymać parę lub nawet trójkę. By zatrzymać tenpai musimy odrzucić Dorę 3m. Na tym etapie nie wydało mi się to dobrym ruchem. W takich sytuacjach warto się zapytać: “Czy muszę koniecznie wygrać tę rękę?”. W tym wypadku, niekoniecznie. Kamicha goni i być może skleja Toi Toia zawierającego Dory i ewentualnego Yakuhai. Nie chciałem ryzykować nakarmienia go 3m. Postawiłem na 3p. Ręka ta, jak widać, jest elastyczna. Chwilowe odejście do 1-shanten nie przekreśla szans na tenpai. 8p lub cuś w okolicach Dory/5s może dojść.

2.
Zdjątko002

Podobała mi się ta sytuacja. Toimen raczej w tenpai. W meldunkach wolna amerykanka, no i Dora Pon. Zakładałem, że ma shanpon z jakimś Yakuhai – Hatsu, Haku, Nan lub Ton. Jak teraz na to paczam, powinienem dać sobie siana z moją ręką. Kompozycja niezła, ale koniec końców musiałbym pozbyć się niebezpiecznego Tona. Mogłem lecieć defensywnie z 3p/8s. Ale nie! Odrzuciłem 7s pod Ron. Okazało się, że Toimen miał trójkę Hatsu i tanki 7s 😀 Choć straty udało się odrobić, babol razi i UCZY.

3.
Zdjątko003
Mamy Oya tenpai i okrojony penchan 3p. Myślałem o czekaniu na sąsiadów 5m, ale patrząc na agresywnego Toimena postawiłem na 3p. Zagrałem damaten, choć powinienem był chyba zgłosić Riichi. Presja + bonusy.

4.
Zdjątko004
CBO? Postawiłem na rozwalenie 89s. Chciałem uniknąć furitena w razie otrzymania 7s. Para 9m umożliwiała też wykorzystanie Dory (ryanmen 69m)

5.
Zdjątko006
Któż nie uwielbia 3 Riichi na stole? Niegłupie byłoby tu suji 8m…. gdyby nie był to sąsiad Dorki. Żywy Hatsu odpada. Myślę, że lepiej postawić na 2p. Małe szanse na kanchan 2p i ryanmen 25p u przeciwników.

6.
Zdjątko005
Z Kanem poleciałem ostrooooo – babol 😀 Odrzuciłem t0 3m, niczym Kamikaze! Różnica pomiędzy Tsumo Shimocha, a Ronem to kwestia spadku odpowiednio na 2 i trzecie miejsce. Obecnie mamy prowadzenie z niewielką przewagą nad Toimenem i Kamicha. Czy lepiej było trzymać dyscyplinę i bronić się z 1s/2s? Nie gwarantowałoby to przeżycia, ale też  skuteczna obrona dawałaby lepsze perspektywy na oorasu (walka o pierwsze miejsce). Czekam na wasze przemyślenia 🙂

7.
6s
Dobry przykład sytuacji, w której sępienie na konkretny układ bierze górę nad efektywnością. Pan Kousho zburzył ryanmen 47s w celu złożenia Junchan, San Shoku. Nie dziwota – Haneman na dzień dobry + potencjalna sujiłapka w tenpai (penchan 3s z 6s w rzece).

Na koniec sytuacja z cyklu “bywa i tak”:

Zdjątko009

Kupa śmiecha! 😀

Ten post pisałem przy:

Raport z Tenhou:
Zdjątko007

Bida, ale do przodu.

Czekam na komentarze i Yakumanów życzę!
Krabman


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s