Krabman pyta, czyli wywiady z Kamieniarzami – odc. 14

Witam.

Kolejny wywiadzik do przeczytania. Tym razem przesłuchujemy Dominika Jarno!

 1. Jak zacząłeś grać?
  Zainteresowany popularnością Saki w japońskim plebiscycie Saimoe (rok 2012), postanowiłem sprawdzić, skąd wynikło to zamieszanie. Odpowiedzi nie dostałem (mimo iż seans wspominam przyjemnie), a i Riichi wtedy specjalnie się nie zainteresowałem. Kilka miesięcy później postanowiłem obejrzeć serię raz jeszcze, jednak już ze znajomością podstawowych zasad. Jako iż wszystkim moim znajomym Mahjong kojarzył się wyłącznie z grą, która polega na zdejmowaniu par, byłem zmuszony szukać pomocy w internecie (pozdrowienia dla PLM i mahjong.info.pl 😉 ). Po solidnym wkuwaniu układów i podstawowych zasad, rewatch Saki szybko zszedł na drugi plan, a ja, niczym samobójca, od razu udałem się na Tenhou.
 2. Co najbardziej lubisz w Mahjongu?
  Przyciąga mnie to, że Riichi wymaga jakichś tam umiejętności by być w miarę dobry w te klocki, do tego nieprzewidywalna i losowa natura gry, którą z jednej strony przeklinam, a która z drugiej pozwala na niemożliwe wręcz powroty, czy to że jeden mały błąd może zaważyć na przebiegu całej rozgrywki. Dodatkowym atutem jest to, że jakkolwiek Riichi mnie nie wkurzy, zawsze mam ochotę wracać.
 3.  Jak często grasz?
  Staram się rozgrywać przynajmniej jeden, dwa hanchany dziennie, ale równie dobrze mogę nie grać przez miesiąc, by później rozegrać pięćdziesiąt gier w przeciągu tygodnia. Wiele zależy też od moich osiągów w danym momencie – mam tendencję do rozgrywania gier po gorszym wyniku, by natychmiastowo się odbić (niestety, zazwyczaj przynosi to odwrotny skutek :P).
 4. Wolisz grę na żywo czy w sieci?
  Jako iż możliwości pozwalają mi jedynie na regularną grę online, nie mam aż takiego doświadczenia w grze na żywo, jakie bym chciał. Niewątpliwie jednak wolę grę na żywo. Paradoksalnie, łatwiej mi się wtedy skupić i popełniam mniej błędów. Lepiej jest też grać z trzema osobami, które w jakimś tam stopniu znasz, niż z trzema randomami (zwłaszcza, gdy nagle flow zaczyna się przechylać na ich stronę :P).
 5. Jak szlifujesz umiejętności?
  Poprzez „regularną” (patrz trzecie pytanie :v) grę oraz analizę. Lubię też oceniać ręce innych i śledzić dyskusje na ich temat, by później przełożyć to na moje doświadczenie.
 6. Ulubiony Yakuman?
  Nie lubię Yakumanów. Z doświadczenia wiem, że stosunek gain/lose w ich przypadku jest bardzo niekorzystny. Najgorsze jest w nich to, że pojawiają się w przypadkach gdy są kompletnie bezużyteczne, lub by dać ci złudne wrażenie, że możesz odmienić losy gry, tylko po to byś podłożył się komuś innemu i utracił wszelkie nadzieje na cokolwiek. W ramach rekompensaty za tę odpowiedź, powiem że moim ulubionym układem jest Sanshoku (w obu wersjach).
 7. Jakieś turniejowe sukcesy?
  Ostatnimi czasy mogę pochwalić się nie najgorszą serią w turniejach EMA organizowanych w Polsce (na trzy ostatnie, w których brałem udział jedno pierwsze i dwa drugie miejsca). Dla odmiany, na wszelakich turniejach konwentowych idzie mi fatalnie (chociaż biorąc pod uwagę, że każdy konwent w jakim ostatnio brałem udział był obarczony klątwą braku turnieju, ciężko mi przełożyć na jakąkolwiek formę).
 8. Madzianowe marzenie?
  Znalezieni trójki zapaleńców, z którymi mógłbym regularnie grywać byłoby spełnieniem wszelakich marzeń. 😛
 9. Wskazówka dla początkujących?
  Każdy hanchan graj do końca i nigdy się nie poddawaj. Zapewne też wielu się ze mną nie zgodzi, ale czasem warto postawić na przeczucie i doświadczenie, niż trzymać się podręcznikowych tile efficiency, czy nawet zdrowego rozsądku (chociaż mam wątpliwość, czy nowi gracze mają wystarczające doświadczenie, a ich przeczucie nie sprowadzi ich na manowce :P). Aha, najważniejsze – starajcie się nie dać ponieść emocjom. Jeżeli miałbym wymienić jeden powód, dla którego moje wyniki na Tenhou są niezbyt zadowalające, to zdecydowanie byłyby to błędy popełnione w takim stanie.

  Yakumanów życzę!
  Krabman


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s